Komody - styl i rodzaje

Jaką komodę wybrać do salonu?

Komodę w mieszkaniu mieć warto. Jest to truizm stary jak świat, a właściwie jak komody. Dobra komoda na pewno powinna być pojemna, ale liczy się też jej ogólnie rozumiana funkcjonalność oraz elegancja mebla.

W tym rozumieniu zawiera się dobra stylistyka. Dobra, czyli jaka?

Czego oczekujemy?

Na sam początek trzeba zdecydować, jaką właściwie funkcje taka komoda będzie pełnić w naszym domu? Co w niej będziemy chcieli przechowywać i w związku z tym jak bardzo pojemna oraz wytrzymała musi być. Dopiero odpowiedź na te pytania pozwoli nam sensownie ograniczyć pole wyboru i zastanowić się nad kolorem czy fasonem.

Dokładne pomiary

Prostokątne meble skrzyniowe z kilkoma szufladami – to są właśnie współczesne komody. Prosta definicja przekłada się jednak na całą masę różnych propozycji. Najważniejsze jest to, by pasowały nam jej wymiary, dlatego trzeba wszystko dokładnie wymierzyć. W sklepie musimy już dokładnie wiedzieć, jakie wymiary musi mieć nasza komoda, ponieważ bez tego byłby bardzo poważny problem. Wybieramy miejsce postawienia komody, mierzymy i dopiero wtedy ruszamy do sklepu.

Szuflady – głębokość i okucia

Typowe komody do salonu posiadają długie szuflady, by zmieścić w nich chociażby obrusy. Do tego uzupełniają je szuflady krótkie, na przykład na sztućce. Opcji może być więcej. Są tez komody z szafkami i lustrami. Ważniejsze są jednak okucia, które muszą pasować do reszty pomieszczenia.

Eleganckie meble

Materiał wykonania

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego komoda została wykonana, chociaż będzie to element związany nierozłącznie z jej stylistyką.

Komody MDF

MDF jest materiałem drewnopochodnym wykańczanym matowo lub na połysk. Jest twardy, ma jednorodny przekrój i można go wykańczać fornirem, okleinami lub lakierem. Kolorystka takich mebli jest różnorodna, mają różne kształty i są lekkie. Zazwyczaj można dzięki nim uzyskać ciekawą aranżację.

Drewno lite

Meble z litego drewna na pewno będą duże i ciężkie, co jednak daje im możliwość posiadania bogatego zdobienia. Najczęściej dopasowuje się je do wnętrz w stylu retro i vintage, ale pasują i do współczesnych aranżacji. Są przyjazne środowisku i nie powodują alergii.

Płyta wiórowa

Płyta wiórowa jest rozwiązaniem tanim. Może być z jednej lub wielu warstw. Często się je laminuje lub lakieruje. Opcją jest ponadto fornirowanie. Najważniejsze jest to, że faktycznie niższą cenę zawsze będziemy musieli opłacić utratą części jakości.