Komody - styl i rodzaje

Komody są zawsze modne

Kiedy komoda po raz pierwszy pojawiła się w naszych domach, a było to wiele wieków temu, z miejsca przekonała wszystkich do swojej użyteczności i już nie oddała swojej pozycji.

Przez ten czas oczywiście bardzo mocno się zmieniała i dzisiaj już najczęściej nie jest podobna do swojego siedemnastowiecznego odpowiednika z Francji. Wyglądało to wtedy tak, że w bocznej ściance montowało się po prostu kilka szuflad. Współczesne komody są uniwersalne i szalenie użyteczne. Stawiamy je praktycznie wszędzie, od salonów po sypialnie, a także w przedpokojach i łazienkach. Ich popularność się nie zmienia, ale mody już tak.

Co to takiego?

Mówiąc od strony technicznej, komoda jest meblem skrzyniowym posiadającym od kilku do kilkunastu szuflad. Jest to najczęściej prostokąt, ale o bardzo różnych gabarytach. Przechowujemy w niej przede wszystkim odzież, pościel, ale także inne rzeczy. Co innego będzie miała w sobie w sypialni, a co innego w przedpokoju.

Większość spotykanych w naszych domu komód jest szersza niż rozkład rąk typowego człowieka. Nie jest to jednak sztywna zasada, ponieważ komoda musi pasować wszędzie, więc potrzebne są też jej wersje małe. Różne opcje produkowane są do różnych pokojów. Są specjalne komody do sypialni i chociażby pokoju dziecięcego. Taka komoda może mieć u góry przewijak oraz specjalne półeczki na akcesoria do przewijania dziecka. Inne komody znajdą się w łazience – one będą miały miejsce do przewieszenia ręcznika.

Urządzenie mieszkania

Rodzaje

Komody można podzielić na rodzaje na bardzo różne sposoby i nie należy się specjalnie do takich podziałów przywiązywać. Tradycyjne opcje to po prostu kilak szerokich szuflad i tyle. Nowsze opcje są rozbudowane o szafki i półki. Rozszerza to znacznie ich funkcjonalność. Różne są materiały, różny jest wygląd, różna jest wielkość. Dzięki temu bez najmniejszych problemów można dostosować komodę do swoich potrzeb i do pożądanego wyglądu całego pomieszczenia.

Dla własnych potrzeb można dzielić komody pod względem tego, jaki styl aranżacyjny reprezentują i czy będą pasowały do planowanych przez nas pomieszczeń.

Zalety komód

Największą zaletą tego mebla jest uniwersalność rozumiana jako możliwość schowania w niej praktycznie wszystkiego. Uniwersalność to też kwestia stylistyczna, ponieważ prosta forma mebla umożliwia dostosowanie go w łatwy sposób do praktycznie wszystkich pomieszczeń. Nie ma też koniecznych minimalnych czy maksymalnych gabarytów komód.